Tipy pro vyladěné CV: Získejte svou první práci v IT

ReactGirls
8 min readJan 14, 2022

Dnes jsme si pro vás připravili článek na téma, které vám může pomoci uspět při hledání nové práce v oboru IT. Věříme, že se vám naše rady a tipy budou hodit, až budete tvořit nebo aktualizovat váš životopis a zvýšíte tak svou šanci na úspěch. 🏆

Životopis je klíčem k nové práci (zdroj: Naki-Sama, Vecteezy.com)

Životopis dříve a dnes

Když nahlédneme do minulosti, tak si můžeme vzpomenout na strukturovaný životopis psaný ve Wordu s použitím fontu Times New Roman na několik A4, ve standardizovaném formátu s fotografií. Životopisy na konci vypadají téměř stejně s tím, že obsahují nadměrné množství textu, ve kterém se špatně hledají klíčové informace. Personalisti jsou tím nuceni trávit více času nad jednotlivými sekcemi a to může samozřejmě vyústit v situaci, kdy životopis nedočtou do konce a jednoduše přejdou k dalšímu. Toto platí obzvláště na pozicích, kde je přetlak kandidátů nebo zkrátka širší konkurence, kam mohou spadat i nástupní pozice pro juniory. Životopis podle jedné a té samé předlohy zapadne mezi ostatními a je snadno zapomenutelný. Výhodou může být jednoduchost přípravy, protože text stačí jen napsat a jednoduše naformátovat. Ale ochudí se tím o potenciál lépe zaujmout.

Porovnejme si to s životopisem tvořeným podle současného trendu.

V současnosti je preferován životopis, kde náboráře čeká méně doplňkového textu, tzv. „omáčka“. Dobře napsaný a stylovaný životopis vyčnívá nad ostatními a může ovlivnit to, jestli je kandidát pozvaný k prvnímu kolu pohovoru. Zároveň takový životopis šetří čas personalistům, kdy vše potřebné a důležité najdou během prvních minut čtení nejlépe, co nejvíce na začátku životopisu, odkud každý začne číst. Tím kandidát zanechá pozitivní první dojem. Doplňující informace, které z dokumentu vynechá si může ponechat na samotný pohovor, kde bude prostor pro bližší popis.

Pokud v tuto chvíli tápete, jak tedy k tvorbě životopisu přistupovat, můžete se držet těchto zásad:

Přehlednost — uspořádejte sekce informací podle priority a časové posloupnosti. Díky tomu personalista jednoduše najde to nejdůležitější velmi rychle hned při čtení na začátku každého bloku a procházení dokumentu tak zabere zlomek času.

Návaznost — klíčové body dávat do logických celků, které na sebe dobře navazují a vedou personalistu od nejdůležitějších a nejnovějších k těm méně důležitým nebo méně aktuálním.

Jednoduchý design — velké plus je příjemný a jednoduchý design s použitím kombinace maximálně dvou barev, které se dobře doplňují.

Tip: vyzkoušejte si kombinaci barev a kontrastu v aplikaci ColorWheel od Canva.com.

Pravopis — celý text si pečlivě přečtěte, a případně nechte zkontrolovat i někým dalším, speciálně to platí, pokud máte i anglickou variantu.

Formátování — pokud vám nevychází stránka a přeruší jednu sekci na dvě části, raději tuto část vložte na další stránku. Rozdělený text by narušil pozornost a nepůsobilo by to dobře.

Interaktivní odkazy — pokud chcete v dokumentu odkazovat na svůj profesní profil na LinkedIn nebo se pochlubit projektem vždy si zkontrolujte, že jsou odkazy funkční a odkazují na správné stránky. Pokud chcete, aby odkaz zabíral méně místa, lze ho vložit do dokumentu pod konkrétním slovním spojením.

Strukturujte životopis tak, aby se dobře četl a bylo snadné se v něm orientovat. (zdroj: Naki-Sama, Vecteezy.com)

Obsah a uspořádání

Text si nachystejte nejprve nanečist ve Wordu nebo Poznámkovém bloku. Připravte si strukturu ve formě jednotlivých sekcí, které v životopisu nesmí chybět. Mezi nejčastější patří:

Kontaktní informace — jméno, příjmení, e-mail a telefon, případně současná pracovní pozice.

Fotografie — volitelná položka (pokud nemáte vhodnou fotografii v dobré kvalitě, je lepší ji vynechat, například průkazové fotografie nepůsobí příliš pozitivně, protože se na nich většinou nikdo neusmívá). Fotografie také bývá předmětem dohadů, protože někteří náboráři si na ni potrpí. Konkrétně v IT oboru je však stále důležitější, co můžeme budoucímu zaměstnavateli nabídnout profesně z hlediska vzdělání, praxe a kombinace soft/hard dovedností i pro práci v týmu.

Stručný popis naší dosavadní kariéry aneb pochlubte se kariérními úspěchy, pokud jste již při studiu vytvořili úspěšnou školní práci/projekt, stručně se o tom zmiňte. Popište zde, jak se ve volném čase dále sebevzděláváte. Je to další signál pro budoucího zaměstnavatele, že se rádi posouváte vpřed a daná činnost vás opravdu baví. Jakýkoliv významný pracovní úspěch v předchozím zaměstnání je znakem, že vám záleží na tom, co děláte a svou práci umíte odvádět na 100 %! Tato část může doplnit například průvodní dopis, kde naopak můžete popsat, čím vás firma a náplň práce láká.

Dovednosti — dobré je mít zvlášť tzv. měkké a tvrdé dovednosti. Mezi měkké patří například výborná komunikace, analytické myšlení, práce v týmu apod. Mezi tvrdé dovednosti spadá například programování, práce s daty, jazyková vybavenost, ovládání konkrétního softwaru např. práce v SAP, testovací software a praktická znalost technologií jako jsou programovací jazyky, různé nástroje a balíčky. U těchto dovedností můžete graficky znázornit dosaženou úroveň, ale s tím je lepší doplnit i legendu s informací, zda se jedná například o poměr hodin strávených s prací v dané technologii nebo pokročilost naučených principů.

Vzdělání — obsahuje informace o nejvyšším dosaženém vzdělání a obor studia (v IT se stává, že se na obor absolvovaného studia tolik nehledí a pokud prokážete, že jste se vzdělávali i mimo standardní český školní systém například prostřednictvím internetu, rekvalifikací nebo kurzy zaměřenými na různé technologie, je důležité dát do popředí jakýkoliv funkční praktický výstup například ve formě aplikace).

Pracovní zkušenosti — sekce, ve které by měli být uvedeni zaměstnavatelé u nichž jste pracovali, na jaké pozici jste působili, časové údaje (stačí uvést jaký rok/měsíc jste u zaměstnavatele nastoupili a rok/měsíc ukončení pracovního poměru). V několika bodech nebo velmi stručných větách popište to nejzajímavější z pracovní náplně. Pozice, na kterých jste působili, řadí se od nejnovější.

Dobrovolnictví — jedná se o velké plus a zajímavé téma hlavně pro začátečníky. Pokud jste zatím nepracovali v rámci komerčních projektů a potřebujete ukázat, že máte alespoň nějakou praxi, uveďte zde vaše zkušenosti a nasbírané dovednosti na neziskových projektech nebo při školních aktivitách, které s oborem souvisí.

Kurzy a další vzdělávání — sem rozepište úspěšně zakončené kurzy, akademie a další druhy sebevzdělávání a to ideálně s popisem o jaký druh technologií se jedná a v případě praktického výstupu i popis projektu/aplikace, kterou jste zvládli vytvořit. Může se jednat o funkční prototyp, propracované testovací scénáře, připravené funkční skripty, makra a další.

Tip: Založte si Github, je to zdarma a můžete zde prezentovat svou práci, navíc se naučíte lépe pracovat s příkazy v Gitu a příkazovou řádkou v počítači.

Koníčky/hobby — volitelná sekce, je vhodné uvádět koníčky, které by mohly například budoucímu nadřízenému a týmu ukázat, co máte společného i mimo pracovní prostředí. Třeba nakonec seženete i parťáka na sportovní aktivity.

Do životopisu nemusíme/neměli bychom uvádět:

  • Datum narození
  • Adresu
  • Náboženství, politické zaměření
  • Fotografii, na které není vidět obličej, je focena z velké vzdálenosti nebo je na ní naopak více lidí.
  • Otřepané fráze typu — „schopnost učit se“, „práce s internetem“, jsou věci, které se právě v IT očekávají automaticky.
  • Různé kurzy nesouvisející s oborem — kurz na obsluhu křovinořezu nebo motorové pily je fajn, ale s prací v kanceláři vám to nepomůže.
  • Dovednosti typu práce s MS Word, Excel a PowerPoint, pokud nejdete na manažerskou nebo jinou pozici, kde se od vás práce s podobnými aplikacemi očekává na nadprůměrné úrovni, tak není potřeba je uvádět, základní obsluha PC a kancelářských balíčků je prakticky samozřejmost.
  • Jakékoliv další pro žádanou pozici nerelevantní informace, které pouze zahlcují životopis a dělají ho nepřehledným pro náboráře.
  • A poslední neméně důležitý bod — nelhat. Pravda se nakonec stejně projeví, jakmile u pohovoru dojde na praktické prověření toho, co máte umět. Držte se spíše toho, o čem máte alespoň teoretické znalosti. Nestane se tak u pohovoru nepříjemná chvilka pravdy.
Není potřeba umět všechny položky vyjmenované v pracovním nabídce. (zdroj: Naki-Sama, Vecteezy.com)

Životopis na míru pozici

Pokud chcete zvýšit své šance ještě více, dívejte se do požadavků nabízené pozice a snažte se vždy najít alespoň 50 % toho, co umíte. Většinou v inzerátu najdete mnoho požadavků a máte pocit, že nikdy nemůžete na takový inzerát odpovědět, protože to všechno neumíte. Nemějte strach. Autor inzerátu ví, že najít kandidáta se 100% shodou je spíše utopie. Většinou opravdu stačí polovina z uvedeného a zbytek se nakonec doučíte již na dané pozici. Důležité je ukázat nadšení a pozitivní motivaci, která je vaším motorem.

Nebojte se ukázat své projekty. Možná nejsou perfektní, ale jsou vaše. (zdroj: Naki-Sama, Vecteezy.com)

V hlavní roli: praxe a vlastní projekty

Již výše byla zmíněna platforma Github. Jedná se o místo, kde si vytvoříte profil a v rámci svého profilu, vytváříte úložiště svých projektů. Github vám umožňuje navíc mnoho výhod a vychytávek. Například můžet spravovat jednotlivé verze průběžných úprav, jednotlivé úpravy můžete porovnávat a především je možné sdílet své projekty ostatním, aniž byste za to museli platit vlastní webové stránky.

Pokud nevíte, jaký první projekt si vytvořit, zkuste nakódovat vlastní online CV. Stačí vám k tomu HTML a CSS. Můžete tak procvičit různé technologie.

Github samozřejmě není jediná aplikace svého druhu, ale je nejznámější a velmi jednoduše se v ní zorientujete. Návody, jak s Githubem začít najdete například zde. Pro základní úkony si také vyzkoušejte práci v příkazové řádce ve svém počítači (každý systém má nativní aplikaci někdy nazývanou „konzole“ nebo „terminál“). Můžete tak zkusit například na ploše počítače pomocí příkazů vytvořit novou složku a mnoho dalšího. Následně se vám budou hodit i jednoduché Gitové příkazy, kterými budete do Githubu nahrávat změny v rámci svých projektů spravovat tak praktické ukázky vaší práce.

(Speciálně pro práci s terminálem a Gitem pro vás plánujeme samostatný článek.)

Jedinečný a jednoduchý design

Na začátku článku jsme radili nezanedbat vizuální stránku CV. Pokud však nejste kreativní umělci nebo se necítíte komfortně s kombinováním fontů, barev a UX desig není vaše parketa, máme pro vás tipy na různé šablony, ze kterých si stačí vybrat, pouze vložit text a voilá, máte váš designový životopis!

Canva resumes — Canva je známý nástroj pro jednoduchou tvorbu šablon a grafiky, kterou zvládne každý. V nabídce jsou šablony jak placené, tak i zdarma.

Resume.io — jednoduchá tvorba v šablonách. Pokud navíc propojíte se svým profesním profilem nebo e-mailem, v šablonách se některé údaje doplní automaticky a ušetří vám tak práci s ručním vkládáním textu. Zdarma je však pouze sdílení pomocí odkazu nebo stáhnutí dokumentu v textové podobě. Pokud budete mít zájem o dokument v .pdf je nutné přejít do režimu 7 denní zkušební verze.

Jobseeker- snadná správa a tvorba více dokumentů, možnost zaslání hotového životopisu na e-mail.

MS Word — asi nejjednodušší možnost, kterou má většina uživatelů po ruce. Nabídka obsahuje opět placené i neplacené varianty šablon.

Doufáme, že jste v článku našli užitečné informace a nápady, jak váš životopis vyladit tak, abyste dostali práci, kterou si přejete. A pokud v článku nějaké informace postrádáte nebo máte i vy nějaké osvědčené rady a tipy pro ostatní, budeme moc rádi, když se o ně s námi podělíte v komentářích. 🙏

Za ReactGirls vám držíme všechny naše palce a přejeme ať se vám úspěšně podaří najít práci vašich snů.

ReactGirls

Autorka článku: Martina Piekná

--

--