Rozhovor s absolventkou Mentoringu: “Prožívám svůj splněný sen!,,

ReactGirls
4 min readNov 3, 2021

--

Jak probíhá mentoring z pohledu účastnice a absolventky Blanky Semanové, v čem spočívá princip aplikace, kterou během mentoringového programu tvořila a jak se dostala až k vysněné práci Frontend vývojářky? Dozvíte se v dnešním rozhovoru.

Blanka Semanová (ilustrace: Šárka Löffelmannová)

Jak ses dozvěděla o ReactGirls? Kudy vedla tvá cesta?

O ReactGirls jsem se dozvěděla už na akademii v Czechitas. Přiznám se, že si přesně napamatuju kdy nebo kdo mi o ReactGirls řekl, ale projížděla jsem si web a říkala si, že tohle by mohl být další krok po akademii a taky že byl. Shodou náhod měli ReactGirls zrovna po akademii vyhlášenou soutěž o mentoring. Já jsem to vzala jako znamení a do soutěže jsem se přihlásila. Většinou nic nevyhrávám, ale tady se to povedlo. Prostě znamení. :)

Jsi absolventkou našeho prvního běhu mentoringu, řekni nám něco o sobě a o tom, jak ses k IT dostala…

Má cesta k IT oboru je docela dlouhá a v podstatě se vyvíjela poslední 4 roky. Když jsem pracovala ve státní správě, hodně jsem pracovala s Excelem, vzorci, kontingenčními tabulkami. Tehdy mi došlo, že Excel není databázový program a chtělo by to najít něco efektivnějšího. To byl v podstatě můj začátek cesty do IT. Přes Czechitas a základy SQL, Javu, HTML či CSS, jsem se dostala na digitální akademii web a pak už byl můj směr jasný — být Frontend developer. A protože jsem se chtěla po akademii rozvíjet dál, našla jsem si React Girls a program mentoringu.

Do Mentoringu jsi přišla s jedinečnou aplikací Bee Scale. Co tě k její tvorbě inspirovalo?

BeeScale vznikla už na digitální akademii, nápad pochází od mého kamaráda Tomáše, který je včelař a založil si firmu na včelí úly. Tomáš se mi zmiňoval, že mají skoro nefunkční ošklivou aplikaci a chtěl by sehnat někoho, kdo by jim ji udělal znovu. Když jsem proto hledala inspiraci, čemu se na DA věnovat, napadlo mě zeptat se Tomáše, jestli by nechtěli aplikaci ode mě. A navíc, jsem dostala slevu na med a medovinu, což je docela příjemný a sladký bonus.

Pro koho je aplikace Bee Scale určena a co všechno již umí?

BeeScale je aplikace pro včelí váhy a pomáhá včelaři monitorovat stav včelstva. Váha se umisťuje pod včelí úly a měří hmotnost, vlhkost a teplotu uvnitř i vně úlu. Včelař na základě těchto údajů dokáže poznat, jestli nejsou včely nemocné, jestli se nerojí a nechystají odletět a hlavně jestli už není potřeba stáčet med. V podstatě umožňuje důkladné sledování včelstva aniž by za ním musel včelař každodenně dojíždět. Má totiž veškeré údaje online v jakoukoliv denní dobu.

Jak probíhala spolupráce s mentorem? Lišila se například tvá představa od reality?

Na začátku Mentoringu jsem neměla představu o tom, jak to bude probíhat. Neměla jsem předchozí zkušenosti, tak jsem si raději ani nic nepředstavovala. Spolupráce s Kubou byla naprosto skvělá. Na začátku jsme si sedli, probrali, co už mám, jaké jsou moje možnosti a co se dá stihnout. Z toho vznikl plán s jednotlivými kroky a já se dala do práce. Ve chvíli, kdy jsem se zasekla, mi Kuba přispěchal na pomoc a problém jsme vyřešili. Byl neuvěřitelný a jsem mu strašně moc vděčná jak za pomoc s aplikací, tak i za povzbuzení a rady při hledání mojí první práce v IT.

Máš pro další zájemce, kteří by se chtěli přihlásit, nějaké tipy nebo rady, na co se připravit?

Moje jediná rada by byla, jděte do toho. Mentoring je skvělý způsob, jak zdokonalit své schopnosti nejen v programováním samotném, ale i v tom, jak se vzdělávat sám, kde hledat informace o problému a jak je pak používat dál. Pro mě to byla velmi cenná zkušenost, právě díky komplexnosti všech činností, které jsem za ty 3 měsíce musela obsáhnout.

Doporučila bys Mentoring i ostatním?

Rozhodně. Určitě je potřeba počítat s tím, že si člověk musí vyčlenit dost času nejen na samotné programování, ale hlavně na sebevzdělávání. Když jsem začínala, tak jsem věděla, že to bude časově náročné. Někdy toho bylo opravdu hodně, ale zvládnout se to dá. Výhoda programování je v tom, že se dá provozovat odkudkoli, z vlaku, z chaty nebo doma v posteli.

Máš již představu, kam povedou tvé další kroky po absolvování mentoringu?

Ještě v době Mentoringu jsem si začala intenzivně hledat novou práci a měla jsem štěstí. Našla jsem ji i díky lidem, se kterými jsem se seznámila v komunitě ReactGirls. Momentálně pracuji jako Frontend developer v Deloitte, zaměřuji se na React a zrovna nedávno jsem ho začala kombinovat s Typescriptem. Moje budoucnost je v IT na frontendu a momentálně prožívám něco jako „splněný sen“. Není to úplně easy, ale to začátky nikdy nejsou. Ráda bych i pomohla ostatním holkám, které s programováním začínají, takže budu pokračovat i jako kouč na kurzech.

Doufáme, že se ti bude dařit na tvé další cestě. Děkujeme za rozhovor.

ReactGirls

Autorka článku: Martina Piekná

--

--

ReactGirls

Community of people who write about tech topics