Příběh Evy Jánoškové, výherkyně mentoringu: ,,Naprogramovala jsem interaktivní hry.”

ReactGirls
3 min readSep 20, 2022

--

Eva Jánošková nejprve pracovala na různých administrativních pozicích, na kterých využívala cizí jazyky. Po pár letech se ale rozhodla vydat úplně jiným směrem — rekvalifikovala se do IT. Jaká byla její cesta přes mentoring ReactGirls až k první práci v IT? Jaké zkušenosti si z mentoringového programu odnesla a co plánuje do budoucna?

Eva prezentuje svůj mentoringový projekt v Appliftingu.

Jak ses dostala k programování?
Velkou náhodou. Objevila jsem stránky Czechitas a líbilo se mi, co dělají. Začala jsem kurzem na Excel, protože se mi hodil k práci. Pokračovala jsem různými jednodenními kurzy (např. datovou analýzou) a nakonec mi nejvíce seděl Frontend. Během Covidu jsem měla hodně volného času, tak jsem ho využila k dalšímu vzdělávání se v IT. Přihlásila jsem se na dlouhodobé kurzy (digitální akademie, kurz Staň se kodérkou). React jsem si osvěžila a prohloubila na akademii u ReactGirls.

Proč si se přihlásila do mentoring programu ReactGirls?
Přihlásila jsem se protože mi dávalo smysl pokračovat tímto směrem po všech kurzech, které jsem absolvovala. Na ReactGirls meet-upu jsem na mentoring získala pozitivní recenze a to mě nakoplo do toho jít. Kromě toho jsem se chtěla seznámit s novými lidmi a zvednout si sebevědomí k rekvalifikaci do IT.

Jaký projekt jsi v rámci programu řešila?
Zámořské objevy — zábavné, vzdělávací hry pro děti. Chtěla jsem si zkusit naprogramovat hru od začátku do konce.

Evy interaktivní hra Zámořské objevy, se kterou vyhrála letošní mentoringový běh, je dostupná na: https://zamorskeobjevy.netlify.app/

Jaké technologie jsi na projektu použila?
Využila jsem toho spoustu. Většinou pro mě bylo vše úplně nové. Mezi ty nejzajímavější technologie patři určitě:

  • sessionStorage
  • Durstenfeld shuffle algorithm
  • React Router, React DnD
  • PropTypes, hooks: useRef, useSound, useEffect, useState

Zopakovala jsem si a pořádně jsem si procvičila CSS stylování, použila jsem preprocesor Sass. Využila jsem grid, flexbox a animace. Většina her je také responzivních.

Co pro tebe byla největší výzva?
Výzvou pro mě bylo seznámení s knihovnou React DnD, vymyšlení celkového designu a editace SVG.

Interaktivní hra Zámořské objevy je dostupná na https://zamorskeobjevy.netlify.app/

Jak se ti pracovalo s mentorem? Jak probíhala vaše spolupráce?
Můj mentor byl Lukáš Valenta z Appliftingu. Líbil se mu můj nápad a na začátku mi pomohl i s výběrem technologií. Pracovali jsme přes Slack a v kontaktu jsme byli asi jednou týdně. Můj kód vždy zkontroloval, byl na mě hodný a rychle odpovídal. Když jsem se ocitla ve slepé uličce, dokázal mě nasměrovat, abych nakonec chybu našla a opravila sama.

Co ti mentoringový program ReactGirls přinesl? V čem tě obohatil?
Naučila jsem se hromadu nových věcí v Reactu a hezky se mi propojily získané znalosti napříč kurzy. Zvedla jsem si sebevědomí. Na konci programu jsem si řekla, že je čas najít si práci a to mi vyšlo. Kromě programování jsem získala i dobrou zkušenost v prezentování svého projektu před publikem.

Co plánuješ do budoucna?
S projektem mám ještě nějaké další plány. Časem bych ráda svým kamarádům dějepisářům projekt nabídla k jejich výuce. Učím se teď Redux a TypeScript. Nastupuji do své první práce v IT jako juniorní vývojářka.

Co bys vzkázala lidem, kteří si pohrávají s myšlenkou začít programovat?
Doporučuju zapojit se do nějaké IT komunity, která mi moc pomohla a také poslouchat tematické podcasty např. (juniorGuru, programHRování, fuckupy v IT). Ptejte se ostatních i na negativní zkušenosti — jejich sdílení mi hodně pomohlo, necítila jsem se “v tom” sama. Je dobré také sledovat kariérní poradce třeba na sociálních sítích. Někteří často sdílí tipy, jak se prodat např. na Linkedinu nebo v CV. Určitě do toho jděte. Nevzdávejte to, není to jednoduché. Cizí jazyk se také člověk nenaučí za pár týdnů, je to běh na dlouhou trať, ale stojí to za to!

Děkujeme za rozhovor a držíme palce v nové práci!

ReactGirls

Mentoringový program je pro ty, kteří už mají základy programování a chtějí si prohloubit znalosti a v praxi vyzkoušet naprogramovat projekt od první závorky po vypublikování na web. Chceš zjistit víc nebo se přihlásit? Navštiv náš web https://reactgirls.com/mentoring

--

--

ReactGirls

Community of people who write about tech topics