Další běh mentoringu za námi. Jaké projekty vznikly tentokrát?

ReactGirls
5 min readJul 12, 2022

Na červen se u nás v ReactGirls vždy těšíme. Je pro nás měsícem, kdy končí mentoringový program a my tak máme skvělou příležitost se spolu s mentees a mentory sejít offline u piva a ohlédnout se za projekty, které po dobu mentoringu vznikaly. Zázemí pro závěrečný večer nám poskytnul Applifting.

Závěrečná akce proběhla v útulných prostorách Appliftingu.

Tentokrát jsme do mentoringu přijali 11 nadšených mentees, z toho do cílové roviny došlo 8. Během tříměsíčního programu se nám podařilo se osobně sejít celkem třikrát. Na začátku programu jsme zorganizovali první setkání. Cílem bylo se více poznat a seznámit také mentees nejen s mentory, ale i mezi sebou, aby zjistily, že v tom nejsou samy.

Přibližně v polovině mentoringu jsme účastnicím nastavili první milník — prezentování progresu projektu. Chtěli jsme, aby díky tomu měly holky nejen nějaký záchytný bod, ale také aby si mohly vyzkoušet prezentovat před publikem ještě před závěrečným večerem. Byli jsme přijemně překvapeni, jak velkou cestu všechny mentees za tak krátkou dobu ušly a i když od zahájení programu uběhl teprve měsíc a půl, i tak bylo co prezentovat. Využili jsme prostory Productboardu a po prezentacích se šlo na pivo.

Všichni jsme se ale těšili na pátek 3. června, kdy byl naplánovaný závěrečný večer, a byli zvědaví, kam to od posledních prezentací holky s kódem dotáhly. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé projekty.

Organizátorky mentoringu Simča a Anet v rozhovoru s mentees.

Téma, které si zaslouží pozornost

První projekt s hlubším příběhem představila Hanka. S podporou mentora pracovala na webu s informacemi o zneužívání psychoaktivních léků, který má název Dobro. Hanka měla pocit, že je toto téma ve společnosti málo probírané a na internetu se pořádně nedá dostat k důležitým informacím. Proto si dala za úkol vytvořit něco, co nemocným v této situaci pomůže. Na webu je nyní zapracovaný vyhledávač léků, chatbot pro získání pomoci a také stránka s kontakty na adiktologická centra v ČR a linky první pomoci. Do budoucna má Hanka v plánu vylepšit chatbota či přidat přihlašovací stránku.

Druhý web s názvem Beskydy trochu jinak odprezentovala Bára. Nelíbilo se jí, že je v její domovině tolik krásných míst, ale všichni znají jen Lysou horu. Rozhodla se tedy vytvořit funkční aplikaci se zajímavými trasami po Beskydech. Na webu má zatím sice jen pár tras, ale potenciál dalšího rozvoje vidí i v možnosti trasy komentovat samotnými uživateli a nechat je přidávat trasy vlastní. Pokud pojedete do Beskyd, nezapomeňte Barči web omrknout!

Třetí v pořadí byla Terka s projektem Hiswiki. Terka chtěla ušetřit práci spolku v obci Loděnice se shromažďováním historických faktů či fotografií tak, aby byly na jednom místě a dalo se v nich lépe vyhledávat. Přišla tedy s nápadem digitální encyklopedie ve stylu Wikipedie. Zainteresovaní lidé mohou na web přidávat veškeré údaje, které se jim podařilo vypátrat v různých archivech.

Jako čtvrtá prezentovala milovnice čajů Verča. Ta se při nekonečných debatách o chuťových paletách rozhodla vytvořit aplikaci pro vedení si osobní databáze čajů a zápisů z čajových degustací Čajník. Verča v době mentoringu pracovala jako testerka. Prací na aplikaci si chtěla mimo jiné vyzkoušet roli programátora.

Následně přišla na řadu Eva se svým projektem Zámořské objevy. Jednalo se rovnou o interaktivní hru s cílem objasnit dětem období zámořských objevů zábavnou formou. Eva má přátele v pedagogických kruzích, proto vidí potenciál využití appky v hodinách dějepisu na ZŠ nebo pro samostudium.

Šestý web s názvem Jagdhaus představila Marta. V Českosaském Švýcarsku má chalupu, kterou si oblíbili hlavně její přátelé. Když vyslovili přání si chalupu moci pronajmout, rozhodla se vytvořit si web s rezervačním systémem a s jazykovou mutací díky blízkosti hranic s Německem.

Předposlední projekt byl v duchu travel blogu bricoleuse.eu. Cestovatelka Monika chtěla především vytvořit médium pro sebevyjádření a prezentaci. Blog chce do budoucna sdílet s jejími známými v Evropě nebo i ve vzdálených končinách. Na blogu najdou inspiraci i lidé s podobnými hodnotami a zájmy.

Závěrečná prezentace patřila projektu Zuzky. Pracovala na platformě, která by měla pomoct začínajícím programátorům. Bude obsahovat užitečné zdroje a úkoly. Je to takový guide na cestě k první práci nebo kariérnímu tranzitu. Projekt se zatím stále vyvíjí, časem vám ho rádi představíme samostatně.

Všechny prezentace sklidily úspěch.

Hlasování poroty o nejlepší projekt

Stejně jako loni bylo součástí mentoringu hlasování poroty o nejlepší projekt. Konkurence byla veliká, ale z technického hlediska jako nejpropracovanější projekt porotci ohodnotili Evy interaktivní hru Zámořské objevy. Ještě jednou gratulujeme!

V porotě letos zasedl Filip, Terka a Roman.

A co dál?

Holky by chtěly projekty posouvat dál i bez podpory mentora. Sice, jak se nám svěřily, to už nebude tak jednoduché, protože pravidelná setkání jim vždy moc pomohla a posouvala je správným směrem, ale vědí, že v komunitě se rozhodně nemusí bát požádat o pomoc. Držíme palce a těšíme se na další progres.

Na závěr chceme poděkovat mentorům, kteří věnovali svůj volný čas a energii svým mentees. Děkujeme také našim partnerům Applifting, Livesport, Barclays, Productboard, Deepnote, Credo Ventures a Edupunk, díky kterým se mohl mentoring uskutečnit i letos. Už teď se těšíme na další běh.

Předávání certifikátů za úspěšné dokončení mentoringu.

A co vy? Máte v hlavě nápad na projekt a rádi byste ho zrealizovali pod dohledem zkušenějšího kolegy? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, ať další mentoringový běh nezmeškáte. Nebo už nějaké zkušenosti máte a chcete se stát mentorem? Ozvěte se nám a domluvíme se.

Vaše ReactGirls

Autorka článku: Kateřina Voláková

--

--